Strona główna
 
Dziś poniedziałek, 17 czerwca 2019 r, imieniny: Laury, Leszka, Marcjana

PIASTOWSKIE dla mieszkańców - spotkanie nt. Parki narodowe Stanów Zjednoczonych i nie tylko - wrażenia z podróży

W dniu 11 czerwca Rada Osiedla zaprosiła mieszkańców na spotkanie w Domu Kultury przy ul. Marcina 2 podczas którego uczestnicy przenieśli się na inny kontynent, podziwiając m.in. Parki Narodowe południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.Podzieliłam się swoimi wrażeniami z wycieczki, przedstawiając je w prezentacji multimedialnej. Te piękne i ciekawe miejsca na ziemi zasługują na podziw i są corocznie odwiedzane przez miliony turystów i miłośników przyrody.
Idea tworzenia PARKÓW NARODOWYCH zrodziła się właśnie w USA i rozprzestrzeniła się na cały świat. Są to obszary zachowane w stanie naturalnym lub do niego zbliżone i prawnie chronione. Często w całości stanowią rezerwaty. Posiadają one szczególną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową lub kulturową. Amerykańskie P.N. zaliczane są do najstarszych i największych na świecie i śmiało można powiedzieć, że to kraj przyrodniczych cudów natury.
Fragmentarycznie opowiedziałam też o innych interesujących miejscach tego ogromnego kraju, przeplatając relację fotografiami.
Wg danych z 2014r. w St. Zjednoczonych istniało 59 parków narodowych, zajmujących często ogromne tereny. Najstarszy z nich ( utworzony w 1872r.) to Yellowstone, a najmłodszy to Pinnacles ( od 2013r.). W Parkach narodowych można zobaczyć różnorodne krajobrazy, choćby takie jak: monumentalne szczyty PN Yosemite, niesamowite, czerwone skały kanionu Bryce, księżycowe przestrzenie Doliny Śmierci, las gigantycznych sekwoi, Wielki Kanion rzeki Kolorado i inne miejsca często zapierające dech w piersi. Nie czuję się na siłach opisać w pełni piękna i malowniczych pejzaży tego co zobaczyłam.
Jednym z najstarszych w USA ( z r. 1919) i zarazem uważanym za jeden z największych wąwozów na świecie jest PN Wielki Kanion. Miałam okazję zobaczyć go z innej perspektywy podczas przelotu helikopterem. Tam też zobaczyliśmy największy rezerwat indiański plemion Hopi i Nawaho, podziwiając wiele wspaniałych wyrobów ze skóry, gliny itp.
Faworytem wśród wielkich kanionów jest PN Bryce, gdzie stojąc na jego krawędzi ma się wrażenie, że się jest w magicznej krainie oglądając tysiące postaci i innych form skalnych przypominających zwierzęta, zamki , mosty itp. O jego popularności świadczy choćby liczba turystów, która rocznie sięga nawet ok.40 mln osób.
Wrażenie sprawia także Park Szczepu Indian Navaho, czyli DOLINA POMNIKÓW. Leży on wewnątrz rezerwatu Indian tego plemienia, liczącego obecnie ok.300 tys. osób. Ta dolina z niezwykłymi formacjami skalnymi z czerwonego piaskowca jest zaliczana niewątpliwie do cudów natury. Widoczne na zdjęciu figurki, znajdujące się na parapecie okna jednego ze sklepów w tej Dolinie, to duszki indiańskie o nazwie „ Tańczące Kaczyny”. Potomkowie Indian zajmują się różnymi zajęciami m.in. prowadzą stacje benzynowe , wspaniale wyposażone sklepy i in. Korzystają z wszelkich współczesnych udogodnień cywilizacyjnych. Ta otoczona stromymi skałami dolina stała się sławna od 1938r.dzięki nagrywaniu tam westernów z udziałem aktora Johna Wayne’a.
Kolejny PN Yosemite ze słynną doliną otoczoną pionowymi skałami z licznymi wodospadami i czystymi potokami jest opisywany we wszystkich liczących się atlasach świata. Wyróżnia się największym polodowcowym wodospadem uważanym za najwyższy w Ameryce Północnej – liczy 740 m. Wśród przebogatej flory występują tu skupiska mamutowców olbrzymich, czyli sekwoi. Jako ciekawostkę zaprezentowałam sfotografowaną ogromną szyszkę pochodzącą z tego drzewa. Inną ciekawostką jest np. przewrócona sekwoja z wydrążonym poprzecznie przejazdem dla samochodów.
Trzeba nadmienić, że w Parkach Narodowych jest wiele miejsc z tarasami i miejscami specjalnie przystosowanych do oglądania i wypoczynku przez turystów.
Pokazałam też takie miejsca jak:
- Park Narodowy Doliny Śmierci, stanowiący jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi; rekord temperatury powietrza wynoszący 56,7 ˚C padł w 1913r.
- P.N. Drzew Jozuego, którego ¾ powierzchni stanowią rezerwaty; rozpościera się on na obszarze dwóch pustyń. Widokiem przyciągającym co roku miliony turystów są drzewa Jozuego ( jukka krótkolistna ), malownicze formacje granitowe, oazy palmowe i kwitnące ogrody kaktusów, których tu jest ojczyzna.
Pokazałam też i opowiedziałam o innych parkach i pomnikach przyrody, które są zasobne w różnorodną faunę i florę.
Do innych przedstawionych przeze mnie ciekawych miejsc, wśród których są takie, które stanowią szczególną atrakcję należą m.in.:
- Wodospad Niagara w Pensylwanii, gdzie odbyliśmy obowiązkowy rejs statkiem, a także odważyłam się wznieść balonem, by podziwiać ten kolejny cud natury,
- San Francisco ( „Miasto Mgły”), ze słynnym Mostem Golden Gate, spadzistą i najbardziej krętą na świecie uliczką Lombard Street, więzieniem Alcatraz na wyspie Zatoki, zabytkowym stale zatłoczonym przez turystów tramwajem linowym itp. Miasto to jest uważane nie tylko przeze mnie za najpiękniejsze w St. Zjednoczonych,
- Nowy York, ze spotkaniem z tut. Polonią, rejsem statkiem na wyspę ze Statuą Wolności, podziwianiem miasta z najwyższego piętra wieżowca Empire State Building ( symbol miasta i kraju), słynną Piątą Aleją, miejscem zadumy po nie istniejących wieżach World Trade Center itp
- Waszyngton, z otoczeniem Białego Domu, Kapitolem i najsłynniejszymi pomnikami: Waszyngtona. Lincolna i Bohaterów Wojny Wietnamskiej,
- Filadelfia, kojarzona m.in. z gen. T. Kościuszką, który tu przebywał na emigracji oraz ogłoszeniem w tym mieście Deklaracji Niepodległości i Konstytucji St. Zjednoczonych,
- Las Vegas nazywane „Miastem Grzechu”, największe amerykańskie miasto założone w XX w., z licznymi atrakcyjnymi kasynami, hotelami, galeriami sztuki i parkami rozrywki. Kasyna są tu często budowane na wzór znanych światowych zabytków np.: piramida Cheopsa, wieża Eiffel’a, most wenecki itp. Nocowaliśmy w jednym z najwyższych tutaj hoteli- kasyn o nazwie Stratosfera, z tarasem widokowym na panoramę tego gigantycznego miasta,
- Los Angeles, nazywane dla kontrastu „ Miastem Aniołów „ to miasto poszukiwaczy przygód, sławy, pieniędzy i licznych wrażeń. Mówi się o nim, że „tętni życiem i nigdy nie śpi”. Do jego atrakcji należą m.in. słynna Beverly Hills, dzielnica chińska, gmach Kodak Theatre z ceremoniami przyznawania Oscarów. Odbyliśmy też wypad na plażę Santa Monica i wycieczkę do sławnego Hollywood, stolicy światowej kinematografii z Aleją Gwiazd.
Ponadto zapoznałam słuchaczy z mniej odwiedzanymi przez Polaków zakątkami USA, znajdującymi się pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Pacyfikiem np.
- DOYLESTOWN, zwane „Amerykańska Częstochową”,
- miasto MONTEREY wraz z misją o nazwie CARMEL ( założoną przez mnichów w 1770r.)
- Stanowy Park Historyczny BODIE, miasto pierwszych osadników z połowy XIX w., obecnie wymarłe i stanowiące swoisty skansen.
Dzieląc się z mieszkańcami naszego Osiedla moimi wrażeniami z podróży dołączyłam do niniejszego opisu kilka zdjęć chcąc ukazać piękno tych miejsc.

W drugiej części spotkania omówiliśmy sprawy organizacyjne związane z tematycznymi propozycjami Rady Osiedla PIASTOWSKIE dot. spotkań z mieszkańcami. Osobom przybyłym rozdano PLANY ww. spotkań przewidzianych w okresie od czerwca 2018r. do czerwca 2019r. Plan ten znajduje się m.in. w specjalnej zakładce na stronie internetowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom” w Szczecinie, a także jest do pobrania podczas poniedziałkowych dyżurów Rady Os. o godz.17 w siedzibie SM na III p. przy ul. Niemcewicza 26.
Relacja:
Jolanta Adamczyk, przewodnicząca Komisji ds. Kulturalno-Oświatowych i Środowiska Rady Osiedla „Piastowskie”
W załączeniu cząstka zdjęć z podróży do Stanów Zjednoczonych


© 2018-06-19 08:28:57

Czytano 391 razy.


  Strona glówna | O spółdzielni | Aktualności | Oferta spółdzielni | Działanośc społeczno-kulturalna | Statut Spółdzielni | Regulaminy | Lokale użytkowe do wynajęcia | Przetargi | Galerie fotografii | Historia spółdzielni | Rada Nadzorcza | Zarząd | Telefony kontaktowe | Kontakt | Dodatki mieszkaniowe | Rachunki bankowe |


 Wirtualna podróż »
 
 
  SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA "WSPÓLNY DOM" W SZCZECINIE
ul. Niemcewicza 26, 71-520 Szczecin, CENTRALA telefon (091) 423-10-51 (7), fax (091) 422-20-80
Projekt
i wykonanie:
projektowanie stron www Szczecin, panoramy
 
 
© 2005 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone                

Hosting i swiatlowodowy Internet zapewnia: LanTech - Systemy Teleinformatyczne