Strona główna
 
Dziś wtorek, 21 września 2021 r, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

PIASTOWSKIE dla mieszkańców - DALEKA AUSTRALIA - spełnione marzenie

16 września br. spotkała mieszkańców Osiedla Piastowskiego wyjątkowa gratka. Odbyła się bowiem interesująca prezentacja pt."DALEKA AUSTRALIA - spełnione marzenie", której znakomitym prelegentem był dr Zbigniew Głąbiński - przewodnik, pilot wycieczek, podróżnik, wykładowca.Uczestników spotkania serdecznie powitała w gościnnym Domu Kultury przy ul.Marcina 2 kierowniczka Pani Iwona Faj.

Wydarzenie to było zaplanowane przez Komisję ds. Kulturalno-Oświatowych i Środowiskowych Rady Osiedla w ramach integracyjnych, edukacyjnych spotkań z mieszkańcami.
To było jednak wydarzenie wyjątkowe, gdyż wyjątkowa jest Australia, państwo zajmujące cały odległy kontynent o tej samej nazwie. Prelekcja była wzbogacona wieloma pięknymi zdjęciami.

Uczestnicy mieli okazję poznać historię tego ogromnego kraju - w tym tę dotyczącą Aborygenów, rdzennych jego mieszkańców - jak też życie współczesne. Niestety, populacja Aborygenów stanowi obecnie tylko ok.2% ludności. Część z nich nadal kultywuje swoje tradycje i zwyczaje, żyjąc głównie w rezerwatach, ale wielu włączyło się w życie australijskiego społeczeństwa.
Słuchaczy zapoznano z odrębnością klimatyczną oraz występującymi różnicami fauny i flory w stosunku do innych rejonów świata.
Wiele australijskich zwierząt czy roślin to endemity, czyli gatunki nie występujące nigdzie indziej. Jest to wynik długiej geologicznej izolacji tego odległego kontynentu, jak też innych czynników. Inwazja przybyszy zachwiała naturalną, istniejącą równowagę w naturze. Obecnie ustawowo chroni się pierwotne, rodzime gatunki choćby poprzez przepisy takie jak zakaz wwozu wyszczególnionych roślin. Całkowicie zabrania się też przywozu żywych zwierząt nie występujących na kontynencie.
Fauna i flora Australii jest niezwykła i zadziwia swoją odrębnością. Można tu wymienić takie wyjątkowe zwierzęta, jak torbacze, do których zalicza się kangury. Ciekawość wzbudza objęty ochroną koala. Nie jest on przedstawicielem gatunku niedźwiedzi, choć przypomina poczciwego misia. Jest to zwierzę prowadzące w większości samotny tryb życia i spędzające czas głównie na spaniu, na drzewach eukaliptusa.Liście tego drzewa są jego pokarmem, a ponieważ są one okresowo trujące, więc koala musi przechodzić na kolejne drzewa.
Jako rzadkie zwierzęta występują tu m.in. leniwce, dziobaki, kolczatki itp. Niektóre zwierzęta zostały sprowadzone w czasie zasiedlania Australi i stały się jej plagą, jak na przykład pies dingo czy króliki.
W kraju tym żyje setki ptaków, wśród nich także endemity.Wizerunek emu, drugiego pod względem wielkości ptaka świata, widnieje w godle Australii.Bardzo liczne są też kazuary.
Australia jest nazywana krainą papug, gdyż występują ich ogromne ilości, w szczególności kakadu.
Ze zdjęć przedstawiających krajobrazy i niezwykłe miejsca Australii uczestnicy zapoznali się m.in. z następującymi atrakcjami turystycznymi:
ULURU - gigantyczna, niesamowita i tajemnicza formacja skalna znajdująca się w Parku Narodowym w centralnej części kraju. Jest to piękna czerwona skała z malowidłami ściennymi u podnóża. Aborygeni uznają ją za miejsce święte i nietykalne. Stanowi docelowe miejsce licznych wycieczek.
OPERA W SYDNEY - jest także symbolicznym miejscem tego kraju. To imponująca budowla ze szkła, stali i betonu, zakończona w 1973r. Posiada 7 gigantycznych sal koncertowych
a wyglądem przypomina 7 żagli.
SYDNEY HARBOUR BRIDGE - to most nad zatoką o dł.1149m. Łączy on oba brzegi miasta.Posiada szereg atrakcji. M.in. odbywa się tam coroczny pokaz sztucznych ogni.
Stolicą Australii jest Canberra, co budzi wątpliwość, gdyż najbardziej znanym miastem jest Sydney. Prelegent opowiedział niecodzienną historię związaną z wyborem tej stolicy. Trwał spór czy stolicą ma być Sydney czy Melbourne, który rozwiązano kompromisowo wybierając Canberrę.
Można by wymienić szereg innych ciekawostek przekazanych podczas spotkania. Jednakże najlepiej byłoby odwiedzić ten kraj i podziwiać go bezpośrednio.
Do OPISU dołączono kilka zdjęć.

Wrażenia z ww. spotkania zebrała od uczestników i przekazała Jolanta Adamczyk (nieobecna z powodu wyjazdu )
Zdjęcia: Ala Ż., uczestniczka


© 2019-09-26 08:37:54

Czytano 1584 razy.


  Strona glówna | O spółdzielni | Aktualności | Oferta spółdzielni | Działanośc społeczno-kulturalna | Statut Spółdzielni | Regulaminy | Lokale użytkowe do wynajęcia | Przetargi | Galerie fotografii | Historia spółdzielni | Rada Nadzorcza | Zarząd | Telefony kontaktowe | Kontakt | Dodatki mieszkaniowe | Rachunki bankowe |


 Wirtualna podróż »
 
 
  SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA "WSPÓLNY DOM" W SZCZECINIE
ul. Niemcewicza 26, 71-520 Szczecin, CENTRALA telefon (091) 423-10-51 (7), fax (091) 422-20-80
Projekt
i wykonanie:
projektowanie stron www Szczecin, panoramy
 
 
© 2005 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone                

Hosting i swiatlowodowy Internet zapewnia: LanTech - Systemy Teleinformatyczne